Välj en sida

Börja spela golf!

Erbjudande till dig som vill börja spela golf

Grönt Kort är golfens utbildning för nya golfare och syftar till att ge dig kunskaper så att du snabbt kan komma ut på banan och uppleva golfens alla fördelar.

Många upplever att tröskeln är hög från tanken ”spela golf skulle vara kul” till att man verkligen är där ute på banan och spelar.
På Åkagårdens Golfklubb förenklar vi steget från att ”vara intresserad” till att bli ”en aktiv golfare!” Att snabbt komma ut på banan är en viktig morot.

Du väljer själv om du vill gå din kurs privat eller om du väljer att träna i grupp. Teorin gör du på webben. 

På Svenska Golfförbundets hemsida kan du läsa mer om hur det går till att börja spela golf!

Nybörjarkurs – grupp

Kurs inklusive Årskort

Detta ingår:

  • Årskort på Korthålsbanan
  • 6 st 50 minuters gruppträning

2.000:-

Juniorer (upp till 21 år) 1.000:-

Kurs inklusive Medlemskap

Detta ingår:

  • Årskort på Korthålsbanan
  • Medlemskap på Åkagården
  • 6 st 50 minuters gruppträning

3.700:-

Juniorer (upp till 21 år) 1.850:-

Nybörjarkurs – privat

Kurs inklusive Årskort

Detta ingår:

  • Årskort på Korthålsbanan
  • 6 st 25 minuters privatlektioner

2.250:-

Juniorer (upp till 21 år) 1.750:-

Kurs inklusive Medlemskap

Detta ingår:

  • Årskort på Korthålsbanan
  • Medlemskap på Åkagården
  • 6 st 25 minuters privatlektioner

4.250:-

Juniorer (upp till 21 år) 2.750:-

Fadderrundor

När du har tagit lektioner av en av våra tränare och dom har godkänt dig för spel på banan är det dags att börja spela fadderrundor. Dessa spelas med en fadder som har spelat golf i minst två år och har hcp 40,0 eller lägre. Om du inte har någon fadder så hjälper vi dig att hitta en.

För att få spela fadderrundor hos oss måste du antingen ha ett medlemskap i en golfklubb eller göra din gröna kortet utbildning hos oss. Om du inte har ett medlemskap hos oss kostar en fadderrunda 250kr för 9 hål, halva priset för juniorer.

Du som gör din utbildning hos oss men inte är medlem får spela fem fadderrundor mot erläggande av greenfee. Därefter måste du skaffa ett medlemskap i en golfklubb. Vi hjälper dig gärna att hitta ett medlemskap som passar just dig, kom in i receptionen så får du all information du behöver!

Mentorer

Vi vill att du som är ny i klubben ska känna dig välkommen hos oss och få en bra start på medlemskapet. 

Då krävs inte bara fina anläggningar, utan även en verksamhet som är attraktiv och inkluderande. Klubbkänslan och möjligheten att träffa nya spelkramrater är minst lika viktigt. Vår ambition är att skapa flera vägar för dig som är ny att komma in i spelet och klubblivet. 

Vi har skapat ett nätverk av medlemmar som gärna ställer upp och hjälper dig. Tveka inte att höra av dig till någon av våra mentorer om du vill spela en fadderrunda eller liknande.

Jan Nyström 072-35 12 239 jannystrom9@gmail.com
Ingeborg Larsson 0708-59 25 97 ingeborg.larsson@telia.com
Kjell Bergenudd 0703-60 23 53 kjell@bergenudd.net
Tina Axelsson 072-31 10 621 tinaaxson@gmail.com
Arne Henriksson 070-265 26 06 arne.henriksson@hotmail.com
Ann Forsström 070-39 68 168 ann.forsstrom@gmail.com
Lisbeth Winnerstam 0705-150 555 lisbeth.winnerstam@gmail.com
Lotta Friberg 0707-14 97 34 lottafriberg@live.se
Marianne Ros 0706-267 202 marianneros2@gmail.com
Marianne Wildh 0738-00 33 58 marianne.wildh@telia.com
Jan Roos 0707-54 50 89 roosjan1500@gmail.com